Sosyal medya, hem iş hayatımda önemli bir iş başlığı hem de benim de neredeyse tüm mecralarında minimum bir hesabımın bulunduğu bir oluşum. Fakat her toplulukta, organizasyonda olduğu gibi bu oluşumda da baskın ve ilgi çekici figürler var.

Günde 5 Vakit “Stalk”layanlar

Günümüzün mahalle muhtarları, camdan sarkan teyzeleri ve “modern” ev kadınları.. Biyolojik sosyal medya saati kurulu bu insanlar, hava/su ihtiyaçları gibi kimlerin neler paylaştığını periyodik olarak kontrol eder ve güncel gönderilerde yeni bir içerik göremedikleri ana kadar devam ederler. Tüm bu bilginin bünyelerinde filtrelenip neye dönüştüğü hala meçhulken, keyif veren her zararlı alışkanlık gibi bu aktiviteye devam ederler. Arkalarında ne mi bırakıyorlar? Gözlerini gözleriyle yakalamaya çalışan sohbetten yoksun insanlar..

Yaşlı Fenomenler

Yaşınız ergenliğe el sallayalı çok mu oldu? Yaşıtlarınız yavaş yavaş emekli mi oluyor? O zaman sosyal medya kullanımındaki alışkanlıklarınızı değiştirmenin tam vakti. Peki bu geçişi nasıl yapacağınız merak mı ediyorsunuz? İşte size 5 tavsiye;

  • Çiçek/böcek paylaşın
  • Hayatın güzelliği, huzur ve tonlarca olumlama/dua paylaşın
  • Çocuk, yeğen, torun vb. akrabaların gönderilerine musallat olun, hem de en rezil edeninden (örnek olarak; “tatlışım”, “annesinin kuzusu” vb.)
  • Fütursuzca her gönderiyi “like”layın
  • Ölümüne siyasi gönderi “repost”layın

Yediğim Ekranda Yemediğim Önümde

Ey yiyeceği/yediği yemeği paylaşan o kutsal insanlar! Aç var açıkta var edebiyatı yapmayacağım size. Çektiğiniz tüm yemekler eminim birbirinden şahane ve muhtemelen çok lezzetli. Ayrıca kendi adına yeni keşfetmiş olduğun o restoranın da en seçkin yemeklerinden olabilir. Burası ile ilgili hiç bir şikayetim yok. Fakat anlayamadığım şey şudur ki; sen siparişi vereli 20 dakika olmuşken ve yemeğin sıcacık önüne gelmişken “doğru ışık”, “doğru açı”, “arka dekor” ve “filtreleme” ile neden 5-10 dakika harcadığın. Sen yemeğin tadını almadan yemeğine yorum olarak soru gelirse nasıl cevap vereceksin? Bi’ de böyle düşün!?

Daha yüzlerce tip hakkında yazmak isterdim ama siz bu satırları okurken kim bilir ne paylaşımlar oldu.. Ya da mahrum kaldığınız tonlarca, binlerce içerik… Haydi sosyal medyaya..