Halkla ilişkilerde başarılı olmak için bazı beceriler kritik önem taşır. Yazma, araştırma ve iletişim gibi beceriler bir zorunluluktur. Günümüzde artık görsel hikaye anlatımı, analitik ve ölçümleme gibi alanlarda uzmanlık da hayati önem kazandı. Ancak, derste öğreneceğinizin ötesinde, PR kariyerinizde başarılı olmak için hangi ince becerilerin size yardımcı olacağını biliyor musunuz?

İlk olarak, ince becerinin ne olduğunu tanımlayalım. Uzmanlık becerileri (Hard Skills) konuştuğunuz yabancı dil sayısı, kullandığınız bilgisayar programı sayısı ve seviyeleri, satış becerileri gibi spesifik bir işi yapabilmeniz için gerekli olan temel yetkinliklerdir. İnce beceriler (Soft Skills) ise, empati, işe pozitif yaklaşım, iyi bir iletişim ve problem çözme becerisi gibi daha çok duygusal zeka seviyesiyle alakalıdır. Uzmanlık becerileri ölçülebilirken, ince beceriler somut değildir ve ölçülmesi zor olabilir. Diğer bir deyişle, işverenler bununla ilgili adayları test edemeyebilirler ancak onu gördüklerinde fark ederler.

İnce beceriler uzmanlık becerileri kadar kritik olabilir. Aslında, İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği’nin (SHRM) yaptığı araştırmalar işverenlerin ince becerileri teknik yeteneklerden daha çok önemsediğini gösteriyor. İnce beceriler “ideal” çalışanı, “standart” çalışandan ayırıyor.

İlgili: İyi Bir PR Uzmanının Sahip Olması Gereken 10 Özellik

İşte halkla ilişkilerde başarılı olmayı istiyorsanız geliştirmeniz gereken 7 ince beceri:

1. Takım Çalışması

PR dünyasında bir fanusun içinde çalışmıyoruz. Halkla ilişkiler uzmanları, mühendisler, satış temsilcileri, insan kaynakları ve elbette üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere bir kuruluştaki tüm insanlarla konuşup çalışabilmek zorundadır.

Bu beceriyi geliştirmek için başkalarıyla çalışma fırsatlarını değerlendirin. Bu, hala okuldayken veya şu andaki pozisyonunuzdayken olabilir. Mümkünse bir takım oyuncusu olmayı deneyimleyin ve benimseyin.

2. Soğukkanlılık

Bir zamanlar bir meslektaşım bana bir PR uzmanında sakin kalma yeteneğinin oldukça önemli bir nitelik olarak göründüğünü söylemişti. İşler beklentinizin dışında bir anda kontrolden çıkabilir. Bu tip durumlarda yapmanız gereken ilk şey panik yapmamaya karar vermek olmalı. Bazıları kriz durumlarında çığlık atarak kaçmayı tercih edebilir ancak çoğu senaryoda panik yapmak size yardımcı olmaz.

Bu özellik, günlük olayların yanı sıra muhtemelen bir markanın kriz durumuyla karşılaşmasında her zamankinden daha önemli olacaktır. Sakin kalmak ve başkalarına sakin olma duygusunu aşılamak için pratik yapın.

3. Problem Çözme

Halkla ilişkilerde birçok kez, zorlukların üstesinden gelmek için açık ve net bir çözüm göremeyeceksiniz. İşe yarayacak yaklaşımlar üretmek konusunda yaratıcı olmalısınız. Sonra birini ve eğer ilki işe yaramazsa diğerini deneyerek problemi çözmeniz gerekir.

4. Esneklik

Eğer PR dünyası size bir şey sunuyorsa, bu değişimdir. Teknolojideki değişim, yayınlardaki kadro değişimi, trendlerdeki değişimler, taktik ve yaklaşımlardaki değişimler…

PR dünyasında bir çoğumuz değişimi benimsemeyi öğrendik. Eğer bu kadar değişiklik sizin için uygun değilse, kariyer seçiminizde bir değişiklik yapmayı düşünmenin zamanı olabilir.

5. Planlama

İleriyi düşünmeyi sever misiniz? PR’da harika bir uyum olmalıdır. Güçlü halkla ilişkiler profesyonellerinin sadece bugünlerini değil, gelecek ay ne yapacaklarını da planlayabilmeleri gerekir ve tabii ki altı ay sonrasını da! Takvimlerde kesinlikle kaymalar olacaktır, ama ilk adım, orada bir tane olduğundan emin olmaktır.

İlgili: Barista Olarak Çalışmak Sizi PR Dünyasına Nasıl Hazırlar?

6. Güncel Olaylara İlgi

Ara sıra haberleri takip etmeyen bir PR uzmanıyla karşılaşacaksınız. Ancak bu çok nadirdir. Çoğumuz haber peşinde koşarız ve bu gayet iyi bir şeydir. Trendlerin ne olduğunun farkında olmalıyız ki, işverenimize veya müşterilerimize uygun olabilecek fırsatlardan yararlanabilelim. Hikayeleri koklayabilme ve sektörlerimizi etkileyen sıcak konulara girme kabiliyeti paha biçilemez!

7. Liderlik

Stratejik planlama ve itibar yönetimindeki çok önemli rollerinden dolayı PR artık daha sık ve daha fazla masaya davet ediliyor. Hatta birçok şirkette üst yönetim ile birlikte çalışıyor. Halkla ilişkiler uzmanları kendi liderlik becerilerini geliştirirlerse, seslerinin duyulması daha muhtemeldir ve markayı etkileyen önemli kararlara dahil edilirler.

Peki siz başarılı bir halkla ilişkiler uzmanı olmak için hangi ince becerilerin önemli olduğunu düşünüyorsunuz? Çok yönlü bir uygulayıcı olabilmek için kariyerinizde ilerlerken bu becerileri geliştirdiğinizden de emin olun.