Daha az verimli olmanız genellikle uzun vadeli bazı alışkanlıklarınızdan kaynaklanmaktadır. İşte verimlilik katili altı alışkanlık.

Çoğumuz için verimlilik, aktif olarak geliştirebileceğimiz en önemli çalışma kalitesidir. Daha üretken olmanız, daha fazla işe yaramanız anlamına gelir. Benim gibi gençler için verimlilik, yükselme ihtimalinin artması anlamına geliyor. Girişimciler için verimlilik, daha fazla büyüme anlamına geliyor. Bir satışçı için verimlilik, hedeflerine erken ulaşması ve ailesiyle vakit geçirebilmek için daha fazla zaman ayırması anlamına geliyor.

Daha üretken olabilmeniz için daha fazla çalışmanız gerektiği konusunda yanlış bir algı var. Kendinizi işe gömmek, daha uzun saatler çalışmak ve daha az mola vermek aslında oldukça verimsiz. Gerçek şu ki, çoğumuz üretkenliğimizi geliştirme şansını mahveden uzun vadeli alışkanlıklara sahibiz ve işte en yaygın olanlardan bazıları şunlar:

  1. İnternetin Kullanılabilir Olması

Evet, interneti kullanmanızı gerektiren bazı görevlerin olması üzücü bir gerçek. Çünkü interneti açık bir şekilde inceleme fırsatı, hepimizin birden fazla kez düştüğü verimliliği öldüren bir tuzak. Müşterinizle ilgili bilgilere erişmek için bir sekme açtığınızda başka bir sekme açıp Facebook akışını kontrol edebilirsiniz. Sunacağınız teklif hakkında biraz araştırma yaparken kendinizi bu akşam nerede yemek yiyeceğinizi ararken bulabilirsiniz. Bu küçük dolaşımlar o anda fazla zaman almaz, ancak gün boyunca birbirine eklenir ve sizden bir saatten fazla çalabilir. En iyi çözüm internet bağlantısını tamamen kesmektir ancak daha mantıklı bir çözüm belirli sitelerden kaçınarak veya yalnızca belirli saatlerde o sitelere girerek kendinizi kısıtlamanız ve yaptığınız işe odaklanmanızdır.

İlgili: Asosyal Medya

  1. İletişim Kanallarının Açık Olması

Çoğu çalışan gibiyseniz telefonunuz, e-postanız ve anında mesajlaşma uygulamanız gibi dikkat etmeniz gereken en az üç veya dört iletişim kanalı vardır. Bütün bunları bırakmak ya da onları sürekli kontrol etmek, üretkenliğinizi mahvediyor. Her 15 dakikada bir e-postanızı kontrol etmek, WhatsApp’ten gelen mesajları cevaplamak, Instagram akışını ve storylerini izlemek odaklanmanızı engelleyerek bir şeyler üzerinde kesintisiz çalışmanız için harcayabileceğiniz zamanı sabote ediyor. Bunu telafi etmek için, e-postalarınızı, mesajlarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiğiniz “iletişim süreleri” belirleyin ve diğer tüm zamanlarda bildirimlerinizi kapatın.

Ben gün boyunca 40 dakikalık çalışma için kendime 10-15 dakikalık iletişim süresi veriyorum, ancak kendiniz için en iyi zaman aralığını bulmak size kalmış. Açıkçası dikkatim dağılmadan çalışmak için daha etkili bir yol bulamadım.

  1. Çok Fazla Toplantıya Katılmak

Toplantılar verimlilik katilleridir. Çok uzun süren, hiçbir yere ulaşamayan ve muhtemelen ilk etapta gerekli bile olmayan bir görüşme için çok fazla insanı bir araya getirirler. Bir toplantı yapmak isteyen sizseniz, durun. Toplantının kesinlikle gerekli olup olmadığını dikkatli bir şekilde değerlendirin ve uzunluğunu asgaride tutmaya çalışın. Çok fazla toplantıya davet ediliyorsanız, katılımınızın uygunluğu hakkında dürüst konuşmalısınız. Her toplantının niteliği ile ilgili kritik sorular sorun ve katılmanız gerçekten gerekli olduğu takdirde gündeminizde bulundurun. Böylece odaklandığınız işe devam edebilirsiniz.

  1. Molalarda Çalışmak

Molalarda çalışmak verimliliği artırmak için kısa vadeli ve açıkçası dar görüşlü bir çözümdür. Öğlen yemeğinizde bilgisayarınızdan uzaklaşmak yerine yarım saat ekstra çalışmanız size gerçekten de yarım saatlik fazla iş yaptırır ancak yaptığınız işleri yeniden değerlendirme ve zihninizi boşaltma fırsatını da yok eder. Bu yarım saati dinlenmek için masanızdan uzakta harcamak ise aslında gününüzün ikinci yarısını çok daha üretken hale getirebilir.

  1. Yeni Bir Çalışma Sistemini Reddetmek

Çoğumuz kendi üretkenlik potansiyelimizi sabote ediyoruz çünkü sadece yıllarca uyguladığımız bir sistemi çok derinden benimsemiş bulunuyoruz. Belirlenmiş bir rutinin, ayarlanmış bir sistemin var ve bunu değiştirmekten korkuyorsun, çünkü bugüne kadar sorunsuz çalıştı. Fakat daha iyi bir yol her zaman mümkündür. Gerçekten verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmak ve daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız yeni yöntemler, yeni rutinler ve yeni stratejiler denemek zorundasınız. Böylelikle daha üretken olmanızı sağlayan daha iyi bir çalışma sistemi bulabilirsiniz.

İlgili: Rekabetçi Değil İşbirlikçi Ajans Ortamına Nasıl İlham Verilir?

  1. Sosyal Hayata Yeterince Zaman Ayırmamak

İşinizi önemsemeniz iyidir çünkü hayatınızı devam ettirmenizi sağlayan nakit akışı ancak işinizde iyi olmanızla mümkündür. Bununla birlikte daha verimli olmak istiyorsanız iş ile hayatınız arasında bir denge kurmanız gerekir. İşten sonra arkadaşlarınızla buluşmalar ayarlayın, hafta sonları ailenizle zaman geçirin, olabildiğince kendinizle olma fırsatı yaratın. Böylece sosyal çevrenizi işinizden daha fazla önemsediğinizi göstererek çalışma sorumluluklarınızın dışındaki her şeye körleşmemiş de olursunuz. İş dışındaki hayatınıza yeterince zaman ayırdığınızda zihninizi boşaltırsınız ve yeni güne ya da yeni haftaya daha iyi başlayabilirsiniz.

Verimliliğinizi azaltan bu alışkanlıklardan bir veya daha fazlasını yapıyorsanız, yalnız olmadığınız gerçeğiyle kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bu 6 verimlilik katili alışkanlık modern iş kültüründe oldukça yaygındır ve siz hiç fark etmeden ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, artık etkilerini bildiğinize göre bu alışkanlıkları çalışma hayatınızdan uzaklaştıracak önlemler alabilirsiniz.

İlgili: Ofisiniz Kurallar ve Sınırlarla Dolu Militarist Bir Yer Olmamalı