Dijital marka yönetimi, kitlenizin markanızla çevrimiçi olarak etkileşim kurma biçimini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen politikaların bir birleşimidir ve bu, dijital ortamda yürütülen her şeyi içerir. Buradaki odak nokta ise genellikle doğrudan müşteri etkileşimidir.

Dijital marka yönetimi ile markanızın müşterilerinizle daha önce hiç olmadığı gibi doğrudan etkileşim kurmasını sağlayabilirsiniz. Başarılı şirketler, marka bilinirliklerini genişletmek, hedef kitleleriyle etkileşim kurmak ve erişimini artırmak için sosyal medya, web sitesi içeriği ve hatta mobil uygulamalardan yararlanıyor.

Bu nedenle dijital marka yönetimi, bireysel sosyal medya hesabınızı yönetmek gibi stratejiden uzak, rastgele ve basit olmamalıdır. Markanızı sosyal medyada pazarlamak hedef kitleniz için kolay gibi görünse de hızla dönüşen dijital dünyada dikkat etmeniz gereken çok sayıda faktör var. Dijital marka yönetiminde dikkat etmemiz gereken bu faktörlere bir bakalım!

Marka Tutarlılığı

Geleneksel ve fiziksel pazarlamada olduğu gibi, başarılı dijital marka yönetimi de sonuç olarak tutarlılığa bağlı. Sosyal medya bir markanın müşterilerine erişimini genişletmek için en önemli fırsat. Bu fırsatın markalaşma konusundaki tutarlılığını korumak ise oldukça önemli. Potansiyel müşterileriniz her an sosyal medya platformlarına giriş yapıyor. Instagram, Facebook ve Twitter sosyal medya trafiğinin büyük çoğunluğunu alıyor. Bu nedenle, pazarlama etkinliğinizde marka tutarlılığı olduğundan ve yaklaşımınızın kullandığınız her sosyal medya kanalında stratejik ve açık olduğundan emin olmanız gerekir. Her gönderi, sosyal paylaşım ve sosyal medya hesabı marka mesajınıza tutarlı bir şekilde katkıda bulunmalıdır. Şirketinizin farklı sosyal medya platformlarıyla çelişen mesajlar göndermesi, sizi markanızın kimliğine ilişkin müşterilerinizi şaşırtma riskiyle karşı karşıya bırakır.

Markanızın Dijitalde Konumlandırılması

Marka konumunuz, içinde bulunduğunuz alana ve sağladığınız değere göre önemli paydaşlarınızın gözünde nasıl algılanmak istediğinizdir. Güçlü bir marka konumlandırma, temel hedef kitlenizi ve hangi özel ihtiyaçları (markanızın yerine getirebileceği) açık bir şekilde tanımlar. Marka konumlandırmanız, hedef kitlenizin sunduğu alternatiflere göre nasıl rekabet ettiğinizi belirler ve sunduğunuzun neden farklı durduğunu ve başka hiçbir şey gibi değer sağladığını vurgular.

Bir marka konumlandırması oluşturduktan sonra, bu noktadan yaptığınız her şey bunu desteklemelidir. Kitlenizi markanız hakkında belirli bir şekilde düşünmeye zorlayamazsınız. Kitlenizin düşünceleri ve algıları, markanızla olan etkileşimler ve mesajlaşmalar aracılığıyla yaratılır. Bu durum, kitlenize bu olumlu izlenimlerin oluşturulmasına yardımcı olacak deneyimler hakkında ipucu verir. Yine, takipçilerinizin sosyal medya platformlarında markanızla yaptığı her etkileşim, markanızı değerli, alakalı ve benzersiz bulup bulmadıkları konusunda size mesaj verecektir.

Airbnb’nin stratejisi, marka konumlandırmanın en güzel örneklerinden biri. Belong Anywhere sloganıyla kısa ama çok fazla şey ifade ediyor. Bir konaklama hizmetinden çok daha fazlası olmayı hedeflediğini, herkesin her yere ait olma hissini destekleyerek sunuyor.

Markanızın Aktif Olarak Takibi

Yaklaşımınızın işe yarayıp yaramadığını ve müşterilerinizin markanızla etkileşimde olup olmadığını anlamak için dijital marka yönetimi stratejinizin başarısını izlemenize yardımcı olacak Google Alerts gibi çevrimiçi araçları kullanabilir, Hootsuite, Google Analytics veya Social Mention gibi araçlarla sosyal medya trafiğinizi inceleyerek analiz edebilirsiniz.

Markanızın aktif takibinde önemli olan diğer detay, özellikle olumsuz eleştiriler söz konusu olduğunda yanıt verme biçiminizdir. Yanıt verme sisteminde hız kadar dürüstlük de önemlidir. Markanızın imajını korurken dürüst ve gerçekçi olmanın da önemli olduğunu unutmayın.

Kısacası, dijital marka yönetimi, dijital çağda markanızı başarıya ulaştırmanız için göz ardı edemeyeceğiniz bir araç. Markanızı dijital mecralarda konumlandırmak için yeterli zamanınız ve profesyonel bir ekibiniz yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz.