Tabii ki böyle bir isteğim olmayacak. 🙂 Motive olmak direktifle, aklı eğitmekle, temenniyle veya birilerinin yol göstermesi ile olmaz. Motive olmak, olmayı istediğin kişi olmaktır. Yaşamı kendine sen sevdireceksin. Söylemesi güzel nasıl olacak diyorsan, al sana bir kaç madde.

Etrafında olmasını istemediklerinden olma, gül!

Kimse yanında gülmeyen, sürekli sıkıntılarını anlatan, dinlemeyi rafa kaldırmış insanları elinde olsun ya da olmasın yanında görmek istemiyor. Neden mi? Çünkü, bu tipteki insanlar çok güçlü bir şekilde insanın şefkini, isteğini ve tüm arzusunu içine çekip yok eder. Keşke sadece bu kadarını yapsa! Bir de kendi derdine ortak eder. Ve bu ortaklık kar getirmez. O yüzden bu yatırımları birer kaçamak olarak düşünün. Geri kalanında ne mi yapmanız lazım? Sadece gülmek. Unutmayın ki insanlar ayna gibidir. Siz nasıl olursanız insanlar da size karşı öyle olur. Ayak uydurmayın, özendirici olun!

Bu “hatalar” bir harika dostum!

Al sana bir motivasyon düşmanı daha! Hatalar öyle tehlikelidir ki, gördüğünüz %10’luk kısmı sizi alır götürür ve bir çıkmaza sürükler. Bilmek lazım ki hatalar düzeltilemez ve telafi edilemez. Çünkü olmuştur ve tarihe izi kazınmıştır. Bu yüzden çoğu insan gerçekleştirilemeyecek bir işlem için bazen bir ömürlerini harcarlar. Ve bu neye mi yol açar? Tabii ki motivasyondan yoksun insanlara. Düşünün ki yaptığımız her şey karda birer ayak izi ve şeklini beğenmediğimiz bir izi düzeltmek için tekrar üzerine adım atıyoruz. Bu sefer ne olacak? Hatalı ayak izimiz daha da büyüyecek ve olmasını istediğimiz şekli hiç bir zaman alamayacak. Bunu defalarca tekrar ettiğimizde hatalı adım gittikçe büyüyecek. İşte gerçek hayatta da yaptıklarımız kardaki adıma benzer. Fakat o karlı yolu kilometrelerce düzgün adımlarla ilerlediğimizde geriye dönüp baktığımızda gördüğümüz tek şey o muazzam izlerimiz olacak. O yüzden hatalardan korkma, hataları sev! Hatalarını sev ki, hata yapmak korkulacak bir şey olmasın.

“Mükemmellik” seni şöyle alalım.

Seni en sona bıraktım mükemmellik. Çünkü sen özelsin, sen herkesin olmak istediğisin. Sana bir şey söyliyeyim mi mükemmellik; sen bazen bir kıyafetsin, bazen bir aksesuar, bazen bir aşk, bazen bir kariyer ve bazen sen her şeye yakışırsın. Ama unuttuğun bir şey var, sen biz olmadan bir hiçsin.

Bir gün farkettim ki seni neyin önüne koysam o sen oluyor. Sonra o şeyi kaldırıyorum sadece bir olgu olarak devam ediyorsun hayatına. Yani ben neyin mükemmel olmasını istiyorsam sen osun.

Demek istediğim şu ki; mükemmelliği aramakla vakit kaybetmeyin sadece hayatınızda mükemmel olmasını istediğiniz şeylere arada bir o sözcükleri fısıldayın. Sen mükemmelsin..