Bu birçok şirketin sıkça sorduğu bir soru. Bir PR ajansı ile çalışmanın ya da çalışmamanın avantajları, dezavantajları, riskleri ve maliyeti nedir? PR ajansları, işletme sahipleri ya da girişimcilerin kendi bünyelerinde bulamayacakları hangi bilgileri ve becerileri sağlayabilir?

Bunlar, işletmelerin veya girişimcilerin, tüm işletme temellerini yerine getirdiklerinden ve halkla ilişkiler faaliyetlerine başlamaya hazır olduklarından emin olduklarında düşünmeleri gereken sorulardan bazıları.

Forbes Dergisi’nin “Bir şirketin PR ajansı seçmeden önce yapması gereken 7 şey” listesindeki maddelerden bazıları şöyle:

Çok değerli bir önermeniz olduğundan emin olun. Ürününüzün veya hizmetinizin gerçekten sunulduğu ve gerçekten büyük bir sorunu çözdüğü konusunda hemfikir olun. Aksi takdirde, dünyadaki tüm PR faaliyetleri bu boşluğu doldurmaya yetmez. Bir kere internet üzerinde itibar kaybetmeye başlarsanız, geri kazanmanız çok zor olacaktır.

İyi operasyonel sistemlere sahip olun. Örneğin; web siteniz iyi bir sipariş verme işlemine izin vermelidir. İlginin virale dönüştüğü etkinliklerde bol miktarda envantere eriştiğinizden ve siparişlerin sorunsuz olarak tamamlandığından emin olun.

Harika bir ekibiniz olsun. Harika bir ekibin en tepeden, yani harika bir liderden başlayacağının farkına varın. Eğer liderlik konusunda yeniyseniz, halkla ilişkiler faaliyetlerine başlamadan önce kalifiye bir kişiden yardım alın ya da bu iş için birini görevlendirin.

Müşterilerinize birinci sınıf bir deneyim yaşatın ve onları hayranlarınız haline getirin. Pazarlamada gerçekten tatmin olmuş müşterilerden daha güçlü bir şey yoktur. Size tavsiyede bulunmalarını kolaylaştırın. Pazarlama ve halkla ilişkiler için büyük paralar harcamaya başlamadan önce gerçekten etkili fikirler kullanın.

Tüm bunları yaptığınızı varsayarsak ve şirketinizin halkla ilişkiler faaliyetlerine hazır olduğuna karar verirseniz, bir PR ajansı ile çalışmanın bazı net avantajları vardır.

Bilgi ve Deneyim

Bir PR ajansı ile çalışmaya başladığınızda becerilerini ve bilgisini yıllarca bu konuyla bileyen yetenekli ve deneyimli profesyonellerle çalışırsınız. Zaten şirketin işlerini yürütmeye çalışan sorumluluklarla dolu bir kişinin, sadece bu alanda eğitim almış olmakla kalmayıp, iş dünyasında yıllarca çalışmış bir halkla ilişkiler uzmanından daha etkili olabileceğini savunmak çok da gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Marka Hikayesi

İyi bir PR ajansının, bir kuruluşun itibarını hem çevrimiçi hem de çevrimdışı çeşitli kanallar vasıtasıyla inşa etmek ve korumak için uygun yetenekleri ve ilişkileri vardır. Buna ek olarak, PR profesyonelleri hikaye anlatıcılarıdır. İyi bir halkla ilişkiler ajansı işinizi analiz edebilir, olumlu mesajları belirlemenize yardımcı olabilir ve bunları olumlu medya hikayelerine dönüştürebilir.

Marka oluşturmak sprint değil, maratondur. Bu, yarışa en kısa sürede başlamanız ve halkla ilişkiler çabalarınızda tutarlı olmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Medya görünürlüğünün etkileri bir gecede görülemez. Zaman, sabır ve tutarlı çaba gerektirir. Sonuçlar katlanarak büyür. Ne kadar çok görünür olursanız, daha fazla görünür olmanız bir o kadar kolaylaşır.

Yatırım Getirisi

Moda ya da güzellik markası gibi bazı şirketler için yatırım getirisi (ROI) doğrudan satış olabilir. Ancak satışlar, yatırım getirisinin tek ölçümü değildir. Bugün, PR metrikleri web sitenize trafik çekmeyi ve sosyal medyadaki etkileşiminizi artırmayı da içermektedir.

İyi bir PR uzmanı, kampanyaların etkisini izlemek ve ölçümlemek için çeşitli çevrimiçi araçları kullanma, belirli bir makalenin veya etkinliğin istenen etkiyi gösterip göstermediğini değerlendirme konularında yeteneklere sahiptir. Bu bilgiye sahip olmak, gelecekteki PR çalışmaları hakkında bilinçli kararlar vermenizde de yardımcı olur. İyi bir PR ajansı, bir organizasyonun sonuç çizgisini etkileyen tüm bu kaynakları kullanmasına ve yönetmesine yardımcı olmak için en iyi şekilde konumlandırılmıştır.

Kalabalıkta Farklılaşma

İşiniz süper niş bir pazarda olmadığı sürece, kalabalık, yerleşmiş ve geniş pazarlarla rekabet etmeyi deniyorsunuz demektir. Bir PR ajansı, şirketinizin öne çıkmasına yardımcı olacak farklılaştırıcılara ve güçlü yönlere odaklanan bir strateji geliştirmenize yardımcı olur. Doğru bir PR ortağına sahip olmak kendi sektörünüzde düşünce lideri olmanızı sağlayabilir.

Global Köy

Modern dünyamıza “Global Köy” deniliyor. Daha önce hiçbir zaman şu anda olduğundan daha fazla tüketici ekonomisine dayalı bir ekonomi olmamıştı. Artık, çeşitli web siteleri, sosyal medya ve birçok dijital satış kanalı, şirketiniz hakkında hem olumlu hem de olumsuz yorumlar yazmak için kullanılabilir durumda. Üstelik rakipleriniz de orada. Eğer onları sosyal medyada daha sık görüyorsanız ve haklarında sizden daha fazla konuşuluyorsa bunun bir sebebi var; halkla ilişkiler faaliyetleri konusunda sizden daha iyiler.

Nasıl Başlarsa Öyle Gider

Yeni bir hizmet veya ürünün lansmanının başarıyla gerçekleştirilmesi, işletmenin başarısı için kritik önem taşır. Lansmanınız için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı heyecan yaratacak, medya ilişkilerini yönetecek, sosyal medya etkileşimlerinizi en üst düzeye çıkaracak ve PR ile ilişkili diğer aktiviteleri uygulayacak bir partnere ihtiyacınız var.

Sektör Takibi

İyi bir PR ajansı, pazarınız ve rakipleriniz hakkında önemli verileri toplamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra, şirketinizin genel görünümünü ölçmek için odak gruplarını, müşteri anketlerini ve diğer projeleri değerlendirmenize de destek olur. PR uzmanları, halkla ilişkiler faaliyetlerinin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi için izleme araçlarını uygulama konusunda bilgi ve beceriye sahiptir.

Yeni Bir Bakış Açısı

Bağımsız ve tarafsız bir PR ajansına sahip olmak, yeni fikirler, taze yaklaşımlar ve öneriler getirecektir. İyi bir halkla ilişkiler ajansı fikirleri tartar ve size hedef kitleye ulaşmada neyin işe yarayıp neyin yaramayacağı konusunda fikirler sunar. Kaldıraç kuvveti yaratacak en iyi stratejik fırsatları belirlemenize yardımcı olacak yeni fikirleri, uygulamaları ve yaklaşımları keşfetmenize yardımcı olur.

Geniş Bağlantılar

Harika medya ilişkileri kurmak zaman ve çaba gerektirir. Bir PR ajansı, basın, bloggerlar ve influencerlarla iyi kurulmuş ve geniş bağlantılara sahiptir. Bu, PR ajansının markanızı, hikayenizi ve mesajınızı destekleyecek, hedef kitleniz tarafından fark edilmenizi sağlayacak doğru bağlantılara sahip olduğu anlamına gelmektedir. PR ortağınız işinizi ve hedeflerinizi anladıktan sonra, hikayenizi ne zaman, nasıl ve kimin ortaya çıkaracağını iyi bilir.

Kriz İletişimi

Bir kriz meydana geldiğinde, halkla ilişkiler ajansının size uygun şekilde nasıl yanıt vereceğiniz konusunda yol gösterecek tecrübe ve kaynakları vardır. Markanızı ve kilit paydaşlarınızı zaten bilen bir ekibe sahip olmak kriz zamanlarında nasıl yanıt vereceğinizi bilmenizi kolaylaştırır.

PR Ajansı, bir kriz sırasında ortaya çıkan sorunlarla ilgilenmeye alışıktır ve kriz durumunu en iyi şekilde cevaplamanın yol haritasını verebilir ve size rehberlik edebilir. Aynı zamanda, bir krizi izlemek ve çeşitli izleyicilerin krize nasıl tepki gösterdiğine ilişkin çevrimiçi duyguları takip etmek için süreçleri ve araçları da mevcuttur.

Öyleyse, bir PR ajansı ile çalışmalı mısınız?

İyi bir PR ajansı ekibinizin bir uzantısı olur, şirketinizin geri kalanıyla birlikte çalışır, geleneksel ve dijital medya ilişkilerini, sosyal medyayı, influencerları, etkinlikleri ve buna benzer diğer detayları dikkate alan birleştirilmiş bir PR planı oluşturmak için çeşitli paydaşların girdilerini bir araya getirir. En önemlisi, iyi bir PR ajansı şirketinizin iş amaçları ve hedeflerini karşılamasına yardımcı olur.

Halkla ilişkiler faaliyetlerinizi yönetmek için profesyonellerle çalışmak mantıklıdır. Tıpkı ameliyatı bir doktora, vergi takibini bir muhasebeciye, hukuki süreçleri bir avukata bırakacağınız gibi halkla ilişkiler ile uğraşacaksanız, iletişim partneriniz olması için bir PR ajansına yatırım yapmayı ciddi olarak düşünmelisiniz. Günün sonunda şirketinizin tüm itibarı buna bağlı.