Hepimizin bildiği gibi özgün içerik üretmek için her zaman ‘’basit düşün!’’ mottosundan yola çıkılır. Bunun için de komplike düşünmeden direkt olarak hedef kitleye yönelik içerikler oluşturmak bir hayli önemlidir.

Bir fikrin hayranlık ve merak uyandırması için kötü bir havaya, şairsel bir anlatıma ya da içe bakış dönemlerine ihtiyacı yoktur. Merak ve odağı kaybetmeden ilerlemek yeterlidir. Peki sadece basit düşünerek içerik üretilebilir mi? Ya da nasıl basit düşünülür? İşte bu soruların cevapları, düşüncelerinizin referans noktaları olacak.

İlham Kaynağı

Bir fikre uyarlayabileceğiniz çok fazla ilham kaynağınız var. Bu ilham kaynağı bazen bir sokak, bazen bir tatil ya da gördüğünüz herhangi bir şey olabilir. Önemli olan bu fikri uyarlayabilmek ve sunabilmektir. Kendinize 1982 yılında yapılan Levi’s kampanyasını referans noktası olarak alabilirsiniz. Black Levi’s olarak çıkacak kampanyada siyah kotun piyasaya gireceği duyurulacaktı. BBH bu kampayı oluştururken aynı yöne bakan bir grup koyun içerisinde farklı yöne bakan bir kara koyun posteri yaptı. Bu fikri görsel olarak vurgulayabilmek için de: ‘‘Dünya Zik Çiziyorsa, Siz Zak Çizin’’ dedi. Sonrasındaysa kampanya o kadar başarılı oldu ki Levi’s, BBH ajansına siyah bir koyun heykeli hediye etti ve bu siyah koyun da ajansın logosu oldu.

Teknolojiyi Takip Edin

Özgün bir içerik üretmek için teknolojiden geri kalamazsınız. Bir fikri sunarken veya onunla alakalı kampanya oluştururken teknolojiyi kullanacaksınız ya da fikriniz o olacak. Bundan dolayı teknolojiyle alakalı en yeni haberlerden haberdar olmalısınız.

Merak Edin

Merak etmek iyi bir şeydir. Ama neye karşı merakınız olduğu da önemlidir. Merakınız sadece magazinsel boyutta olmayıp, farklı deneyimler ve hayatlara karşı da olursa, bundan çok şey öğrenirsiniz. Evet, bunun için de kitap, dergi, gazete okumak ve gözlem yapmak gerekir.

Zamanlama

Fikrinizi şimdi buldunuz ama bu fikir gündeme uygun mu? Bu soruyu sürekli kendinize sorun. Hatta bazen öyle durumlar oluyor ki, sizin iki ay sonrasının gündeminde olacağını öngördüğünüz bir fikir bulmanız gerekiyor. Tabii bu öngörünün alt yapısının da olması lazım. Ya da bazen bir marka sizden zamanlamayı istiyor. Böyle durumlarda iyi tahminler yapmanız gerekir. Örneğin; Mayıs ayının ikinci haftasında Anneler Günü var. Traş bıçağı kampanyası pek tutmaz gibi… Sizce?

Müthiş İkili

Ödüllü işler üretmek tek bir insanın başarısı değil, tüm ekibin başarısıdır. Özellikle metin yazarı ve sanat yönetmeninin çok iyi bir ekip olmasını gerektirir. Yazar bir fikri metne dökerken, sanat yönetmeni de görsele döker. İkisinin birbirinden sapmaması, uyum içinde olması ve fikri vurgulaması gerekir.

Eleştirel Bakmayı Öğrenin

Mutlak doğruları öğrendiniz ama hiç eleştirel bakıp, üzerine düşünüp sonra gerçekten doğru olduklarını gördünüz mü? Yoksa sadece birileri size onların doğru olduğunu mu söyledi? İyi bir fikir üretmek için eleştirel bakış açısını öğrenmeniz gerekir. O fikri üç boyutlu düşünüp; tezini, antitezinizi çıkarmanız lazım. Dolayısıyla eleştiri, yaratıcı bir iş çıkarmak için oldukça önemlidir.