Evet, yaz tüm hızıyla devam ediyor. Birçok iletişimci tatil modunda olduğu için kendinizi yaz rehavetine kaptırabilirsiniz, ki bu muhtemelen çok uzun sürmeyecektir. Ancak bu sezon PR ve iletişim kaslarınızı çalıştırmanız için de büyük bir fırsat! Bu nedenle sıcağın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin.

Eski medya bağlantılarınızla iletişim kurmak, destekçilerinizi ödüllendirmek, medya materyallerini temizlemek ve düzenlemek, hikayenizi anlatabileceğiniz yeni ve yaratıcı fikirler için beyin fırtınası yapmak yaz aylarının en sıcak ve en boğucu günlerinde ilerleme kaydetmeniz için harika yollardan bazılarıdır.

Peki bu zamanı en iyi değerlendirmek için neler yapabilirsiniz? İşte PR profesyonelleri için mükemmel 4 yaz aktivitesi!

1. Eğlenin ve Alışılmışın Dışına Çıkın

Herkes yaz sıcaklığının keyfini çıkarıyor. Öyleyse mesajınızı kitlenize ulaştırmak için pop-up’ları ya da buzlu dondurmaları düşünebilirsiniz! Yaz sezonu yeni ve eğlenceli stratejileri denemek için mükemmel bir zamandır.

Markalarınıza uygun olup olmadığını görmek için yeni sosyal medya platformlarını da deneyebilirsiniz. Görünürlüğünüzü artırmaya ve yeni bağlantılar kurmaya yardımcı olmak için bir yaz etkinliğine katılabilirsiniz.

Ayrıca yaz ayları haber bakımından da sakin günler olarak kabul edilir. Bu şimdiye kadar hikayeniz hakkında yazmak için çok meşgul olan medya mensuplarını takip etmek için iyi bir fırsat olabilir. Onlara yeni ve yaratıcı bir fikirle yaklaşın veya onlara hangi konular üzerinde çalıştıklarını ve tabii ki nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun.

2. Daha İyi Planlama ile Organize Olun

Bu durağan zamanı, editoryal takvimin, medya listelerinin, medya materyallerinin ve zaman çizelgelerinin güncel olduğundan emin olmak için kullanabilirsiniz.

Sonbahar girişimleriniz veya kampanyalarınız için yaklaşan tatiller ile uyum sağlayacak ve takip için ekstra zaman kazandıracak bir zaman çizelgesi ve strateji belirleyebilirsiniz. İçerik veya materyallerin ne zaman hazırlanması gerektiğine ilişkin kesin bir zaman çizelgesi ekibinizi de organize edecektir. Güncel editoryal takviminiz medya kuruluşları için gerekli içeriği oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Temmuz ayında yılbaşı hakkında düşünmek her zaman önde olmak için harika bir yoldur.

3. Sosyal Medyaya Bağlı Kalın

Yaz sezonu, medya ilişkileriniz üzerinde çalışmak ve medya profesyonellerini gerçekten araştırmak için mükemmel bir zamandır. Bununla birlikte bu zamanı yeni bir gazeteciyle iletişim ve ilişki kurmak için de kullanabilirsiniz.

Sosyal medya veya e-posta yoluyla medya bağlantılarınızı takip etmeye zaman ayırabilirsiniz. Bu, sonunda uzun zamandır görüşmek istediğiniz o kişiyle kahve içmek ve yaptıklarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için iyi bir fırsat olabilir.

Tutarlılık çok önemli olduğu için sosyal medya varlığınızı koruduğunuzdan emin olmalısınız. Yaz boyunca bazı unutulmaz içeriklerinizi ya da eski materyalleri tekrar düzenleyerek kullanabilir böylece yeni görevlere odaklanıp organize olabilirsiniz. Sosyal medyadaki bazı gönderileri önceden planlamak herhangi bir tatil gününde durgunluğun önlenmesine yardımcı olacaktır.

4. Kitaplarla Ufkunuzu Genişletin

Bu yılın başında daha fazla sektörel kitap okumaya karar verenlerden misiniz? İşte başlamanıza yardımcı olacak bir fırsat! Bir iletişim profesyoneli olarak, her zaman en son trendlerden de önde olmanız gereklidir. Sizi çekecek, bırakmanıza izin vermeyecek ve ufkunuzu profesyonelce genişletecek bir kitap okumaktan daha iyi ne olabilir?

Kariyerinizde ilerlemek ve profesyonel gelişiminizi desteklemek için yaz sezonunun durağanlığını kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz. Müşteri beklentilerini karşılamak, stratejik hedefler kurgulamak ve günümüzün sektör gerçekleriyle uyum sağlamak için sektörel kitapların gücünü kullanabilirsiniz. Edineceğiniz bilgi hem müşteri hem de ajans tarafı dinamiği üzerinde uzun süreli ve ilham verici bir etkiye sahip olabilir.

Halkla ilişkiler, pazarlama, iş geliştirme ve profesyonel gelişim alanlarında yeni düşünceleri ortaya çıkaran kitaplar için MediaCat, The Kitap ve Optimist yayınlarına göz atabilirsiniz.

Sezonun boşa gitmesine izin vermeyin ve markanızın bu yılki hedeflerine ulaşması için yeni stratejiler hazırlamasına yardımcı olun. Yaz sonsuza dek sürmeyecek! O halde bunu avantaja çevirin.