Hevesli PR uzmanlarının dikkatine! Ya yeni mezunsun ya da hala okuyor ama bir yandan da PR sektöründe hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsun. Atacağın ilk adım mükemmel bir staj yapmak ise doğru yazıyı okuyorsun!

Mezuniyetimin hemen ardından rahat bir şekilde iş bulmamın ve kendimi bulunduğum ajansa konumlandırmamın en büyük etkeni yapmış olduğum stajlar ve kuşkusuz bana kattıkları. Bu yüzden “Deneyim kazanmak için deneyime ihtiyacın var!” ifadesini halkla ilişkiler, pazarlama ve sosyal medya gibi alanlar için çok doğru ve geçerli buluyorum.

Birçok staj başvurusunun hiç okunmadığını düşünürsek, başvurunun en azından ilgiliye ulaştığından emin olmak için bu süreçte neler yapman gerektiğini 4 adımda sıraladım. Umarım senin için de faydalı olur. PR sevgi ve tutku işidir unutma! 🙂

1. Erken Kalkan Erken Yol Alır

Staj yapacağın yeri aramaya başlamak için bahar döneminin bitmesini bekleme. Birçok kurumun ve ajansın her dönemde yeni stajyer alımı yaptığı belli tarihler var. Bu süreçleri çok iyi takip etmelisin. İster bir kurum ister bir ajans olsun, inisiyatif alarak başvurunu başlamak istediğin dönemden önce de iletebilirsin. Önemli olan ne kadar istekli ve hırslı olduğunu karşı tarafa hissettirmek. İhtiyaçlarına yönelik daha kapsamlı bir seçim yapabilmek için arayışında proaktif ol.

2. Network + Networth

Birçok yetenekli iletişimci, bu sektörde kurdukları networkler üzerinden iş buluyor. Staj için de aynısı geçerli! İletişim dünyasından insanlarla tanışmak ve önemli bağlantılar kurmak istiyorsan üniversitenin ya da halkla ilişkiler örgütlerinin ev sahipliği yaptığı etkinliklere mutlaka katıl.

3. Takip Et ve Tamamla

Yaptığın ştaj başvurularını takip et. Diğer adaylar arasından sıyrılmak istiyorsan ön yazını İK’da bulunan bir kişiye veya direkt ilgiliye iletebilirsin. Hatta LinkedIn aracılığıyla kendini ve amacını ifade eden ufak mesajlar göndermek de şirket yetkilileri gözünde farklı bir imaj oluşturmana yardımcı olacaktır.

4. Seçici Ol

Gördüğün her staj pozisyonuna başvurmak yerine kendi alanına odaklanmak senin için çok daha doğru bir seçenek. İlgini çeken şirketlerin, ajansların ve pozisyonların bir çizelgesini oluştur. Yapacağın ilk stajın, sana ileriye dönük gerekli deneyimi sağlayacağından emin ol. Bu yüzden biraz daha seçici davranarak zamanının değerini bil ve en fazla verimi almaya odaklan.