Özgün tasarımlar her zaman ilgimizi çekmiştir. Özellikle kişiselleştirebileceğimiz ve benliğimizden bir şey bulabileceğimiz tasarımları çok severiz. Bazen bir slogan, bir yazı ya da bir illustrasyon bizi etkisi altına alır. Arka planında neler olduğunu, nasıl bir işlevden veya hayal gücünden geçtiğini merak ederiz. Peki, bir kategoride ilk sıraya yerleşmek veya dolu olan yerin yanına yeni bir kategori yaratmak nasıl sağlanıyor? Hayal gücü ve pazarlama birleşince ne kadar etkisi oluyor? İncelemek gereken “esas konu” olarak karşımızda…

Özellikle son yıllarda “kendi tasarımlarımı yapacağım” cümlesini fazlaca duyuyoruz. Zamanın değişmesiyle birlikte 9 – 6 işte çalışmak yerine, “kendi işimin patronu olurum”cular oldukça arttı. “Ama acaba yaratılan tasarımlar gerçekten tasarım mı? Bir teması var mı? İlham kaynağı neler?” Önemli olan sorular burada başlıyor. Ciddi anlamda da araştırmak gerekiyor. Çünkü tasarım ve satış bazlı koleksiyonlar hazırlama konusunda bazı farklar var.

Kilit Fikir

Tasarımı, özgün bir fikir sunmak ya da var olan bir kategoriyi tamamen alanından çıkartıp; yeni bir oluşum yaratmak yani kendinden bir şey katarak ilerlemek olarak kabul edebiliriz. Örneğin Yves Saint Laurent’in tasarımlarında görülen Piet Mondrian etkisini hatırlarsınız. Zamanının oldukça ses getiren tasarımlarından biriydi… Piet Mondrian’dan aldığı ilham, onun hayal gücüyle birleşti ve ortaya son derece modernist tasarımlar çıktı. 60’larda ortaya çıkarttığı bu tasarımlar, disiplinler arası etkileşime sebep oldu. Resim ve moda arasında bir köprü oldu. İlhamı aldığı nokta çok değerliydi ve o bir resimden aldığı ilhamı modaya uyguladı.

Şimdi’nin Savunması

“Peki, şimdi nasıl?” derseniz, ortaya trajik bir tablo ve dram yüklü eleştiriler çıkartmak istemiyorum. Çünkü 2018’deyiz ve fikirlerin en çok arttığı, tasarımların en yoğun olduğu zamandayız. Dijital hayatın getirdikleriyle hayatımız çok daha basit ama aynı zamanda da komplike… Dolayısıyla bilgiye ulaşmak kolay ama etkileşim sürecinde dikkati kaybetmek çok fazla!

Bakış Açını Değiştir

Uzun vadede baktığımız zaman çok değerli tasarımcılar da var. Tabii ki alanları sadece moda değil! Dekorasyon, illüstrasyon, grafik, aksesuar, mimari vb. alanlarda çalışmalar yapıyorlar. Onlar hem başkalarına ilham oluyor hem de öne nasıl çıkılacağı konusunda örnek alınabiliyor. Çünkü bazen düşünce doğrudur ama farklı açıdan bakmak gerekir. Bakış açısı değiştiği zaman daha orijinal fikirler çıkabilir. O zaman bakış açımızı değiştirecek olursak; tasarım olmayan nedir?

Tasarım Olmayan Nedir?

Tasarım olmayan; kopya edilip, benliğinden bir şey sunmadan satışa sunulandır. Bu satışlar, tasarım fikri barındırmak ister ama yoktur. Maalesef siz de tasarımcı değilsinizdir. Ortaya koyduğunuz fikrinizin tasarım olması için özgün bir fikrin, yaratıcı bir düşüncenin imzasını taşımalıdır. Üstelik bu yaratıcı düşünce sırf tasarımınız için de değildir. Siz artık onun isminden ambalajına, logosundan etiketine, poşetinden kutusuna kadar her şeyinden sorumlusunuzdur ve tek bir dilden konuşmanız gerekir. Hepsinin tek bir temayı anlatması için sizin iyi bir branding (markalaşma) çalışmasına ihtiyacınız vardır.

Pratik Yollar

Bazı pratik yollarınız da var. Eğer tasarımını yapacağınız kategorinin şablonları varsa; bu şablonlar üzerinde değiştirmeler ve özgünleştirmelerle yaratıcı fikirlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mesela hazır bir şablonu ele alalım. Tamamen özgünleştirip, kendinizi işin içine katıp, bambaşka bir hale getirebilirsiniz. Ama siz bunu yapmak yerine hazır şablonu alır, kişiselleştirmez, özgün içerik girmez, tamamen kopya ederseniz; sadece markanızın yaratıcısısınızdır.

Yüzde Kaç Başarı Sağlarım?

Peki pazarlama işin neresinde? İnanın ki her yerinde… Her gün hepimizin aklına dahiyane diyebileceğimiz fikirler geliyor ama sadece %25’imiz bunu uyguluyor. Geri kalanlar içinse güzel bir fikir düşünebilmenin verdiği keyif kalıyor. Bu %25’inse, sadece %10’u pazarlamanın, markasını konumlandırmanın, iyi bir PR hizmetinin öneminin farkında oluyor.

Dolayısıyla %10’luk dilim sistemin içinde kalıcı olan tasarımcılardan oluşuyor.

Tasarımcının Kendine Sorması Gereken Sorular

  • Ne tasarlayacağım?
  • Bunlar nasıl tasarımlar olacak?
  • Tasarımlarımı nasıl konumlandırmalıyım?
  • Hedef kitlem nedir?
  • Nerede satacağım?
  • Markamı en iyi nasıl tanıtabilirim?
  • PR ve dijital marka yönetimi için omg!medya ile mi çalışsam? 🙂

Eğer bunlardan herhangi biri yoksa ya da biri eksik kalmışsa ve siz hala daha iş yapabiliyorsanız; çok şanslısınız, tahtalara vurun. Şans oyunlarında da kendinizi denemeniz, sizin için iyi olabilir.