Para konusundaki stratejin ne? Ya da bu zamana kadar hiç böyle bir stratejin oldu mu? Olmadıysa da bu olağandışı bir durum değil.

İlk olarak küçükken evimizin yakınında kurulan pazarda su satarak birkaç lira kazanmıştım ve o zamandan beri para, finans ve yatırım hakkında bir şeyler okuduğum halde hiçbir zaman bir finansal plan yapmamıştım.

Fakat şimdilerde, her çalışan profesyonelin finansal bir stratejiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Paranı nasıl harcıyorsun? Ne kadar tasarruf ediyorsun? Borç hakkındaki düşüncelerin ne? Paranı neye yatırıyorsun? Emekli olmak için ne kadar paraya ihtiyacın var? Bunlar, para kazanan her insanın cevaplaması gereken sorular.

Kabul edelim. Eğer rahat bir şekilde emekli olmak istiyorsan (lüks bir yaşam tarzından bahsetmiyorum bile) zengin olman gerekir.

Bu yazıda önerdiğim 5 kitap, bunu yapmana yardımcı olacaktır. Bunları okuduktan sonra kişisel finans konusunda asla endişelenmene gerek kalmayacak. Asla kelimesi biraz iddialı olmuş olabilir 🙂

1. Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason

Bu kitap 1926’da yayınlandı ve bildiğim kadarıyla kişisel finans konusunda ilk popüler kitap oldu. Babil, zamanın en zengin halkına sahip olmasından dolayı eski uygarlıkların da en zengin şehridir. Onlar, paranın değerini çoğaltmak için güvenilir finansal prensipleri kullandılar. Hepimizin arzuladığı şey için… Gelecekleri için yatırım yaptılar.

Tıpkı yerçekimi kanunu gibi para kazanmanın kuralları da evrensel ve değişmezdir. Boş cüzdanlar için çözümler arayan bu kitap, finansal anlayışların rehberi olarak adlandırılır. Ekonomik ve mali planlama üzerine yapılan çalışmaların en iyisi olarak bilinmektedir. Hayatınız boyunca size yol gösterecek olan bu kitap mali problemlerinizi algılamanızı ve bir çıkar yol bulmanızı sağlayacaktır. Babil’in En Zengin Adamı okumak, arkadaşlarınıza tavsiye etmek ve hayata henüz başlayan gençlere vermek isteyeceğiniz türden bir kitaptır.

2. Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

Amazon’un en çok satan 100 kitap listesinden hiç düşmeyen bu efsane kitaptaki ilkeleri dikkat ve istikrarla uygulayarak:

Yatırımcılıkla spekülasyonun farkını öğrenerek spekülasyondan korunacak, yatırımcı profilinizi ve riske bakış açınızı öğrenerek kendiniz için doğru yatırım stratejisini oluşturacak, özel emeklilik fonlarınızı etkili ve verimli yönetmeyi öğrenecek, birikimlerinizi krizlere, enflasyona ve panik dalgalarına karşı koruyacak, orta ve uzun vadede akılcı, sürdürülebilir ve reel getiriler elde edecek, niteliği ne olursa olsun varlıkların doğru değer ve fiyatlarını güvenilir şekilde bilecek, akıllı bir yatırımcı için panik dalgalarının ve fiyat düşüşlerinin fırsat olduğunun bilincine varacak, doğru zaman ve koşullarda alım-satım yapmanın ilkelerini kavrayacak, gereksiz alım-satım ve pozisyon alımların daima zarar getirdiğini bilecek, değerli ve doğru fiyattan alınmış varlıkları furyalara kapılmadan elde tutmanın önemini anlayacaksınız.

3. Borsada Rastgele Seyir – Burton G. Malkiel

İleri teknoloji alanında yaşanan patlamayı ve sonrasında ortaya çıkan manzarayı son derece keskin bir bakışla mercek altına alan Malkiel içinde bulunduğumuz elektronik broker’lar, sanal guru’lar ve sözde yatırım araçları dünyasında kârlarımızı azamiye çıkarmanın ve zararları en aza indirmenin yollarını gösteriyor. Yalnızca hisse senetleri ve tahviller için degil, para piyasaları ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarından sigorta sektörüne, emlaktan, altın ve koleksiyon eserleri gibi maddi varlıklara kadar pek çok alanda potansiyel getirileri nasıl inceleyebileceğinizi öğretiyor. Yatırım fonlarının reyting oyununu çözmenizi ve endeks yatırım fonlarının daha riskli bir dizi alternatif yatırım aracı karşısındaki avantajlarını keşfetmenizi sağlıyor.

4. 4 Saatlik Hafta – Az Çalış , Çok Kazan ve İyi Yaşa! – Timothy Ferriss

Eski tarz emeklilik kavramını ve ertelenmiş yaşam planlarını unutun. Beklemeye hiç gerek yok, beklememek içinse her türlü sebep çok. Hayaliniz, yaşam mücadelesinden kaçmak, dünya seyahatine çıkmak, sıfır yönetim ile yüksek bir gelire sahip olmak ya da sadece daha çok yaşayıp, daha az çalışmak ise bu kitap tam size göre. Bu kitabı okuyanlar, haftada yalnızca 4 saat çalışarak zenginliğe ulaşabilir, geri kalan zamanını istedikleri gibi geçirebilirler: Ne patron ol ne de çalışan. Sadece sahip ol. İşlerin yürümesi ve maksimum etkinin sağlanması için minimum gerekliliği olan işleri yap. Daha fazlasına sahip olmak yerine, daha kalitelisine sahip ol. Kendinize, kısa süreli işlerle uzun süreli kariyer yaratın ve mini emeklilikler yaşayın. Unutulmuş İtalyan bir ekonomistin ilkelerini kullanarak nasıl 48 saat içinde işinizin %50’sini elersiniz? Keşfedin.

5. Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak – Dale Carnegie

Dale Carnegie’nin dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından okunan kitabı Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak üzüntü alışkanlığının üstesinden gelmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Carnegie’nin formülleri 2000’lerin hızla değişen dünyasında da gerçekten çok işe yarayacaktır. Bu formülleri uygulayarak;

  • İşinizle ilgili üzüntü ve endişelerinizden hemen kurtulabilirsiniz.
  • Maddi sorunlardan kaynaklanan üzüntülerinizi en aza indirebilirsiniz.
  • Eleştirilerden yararlanmayı öğrenebilirsiniz.
  • Kendinizi fazlasıyla yormaktan kaçınıp her zaman genç görünmeyi başarabilirsiniz.
  • Her gün uyanık geçirdiğiniz saatlere bir saat ekleyebilirsiniz.
  • Kendinizi keşfedebilir ve kendiniz olabilirsiniz. Unutmayın; dünyada bir eşiniz daha yok!