Bu günlerde, uyumlu, işbirlikçi ve eğlenceli bir çalışma ortamı iş arayanlar için en önemli faktörlerden biri haline geldi. PR sektöründe de, birçok firmada manzara rekabetten öte, takım çalışmasına ve işbirliğine öncelik vermeye evrildi.

Dostça rekabet, çalışanları sürekli kendilerinden ve diğerlerinden “bir adım önde” gitmeye yönlendirebilirken, işbirliği ve ekip çalışması çalışanların birbiriyle uyumlu olarak başarılı olmaları için yönlendirildiği işyerlerini besleyebilir. Eğer ajansınızda rekabet işe yarıyorsa, bu harika!

Her iş yeri farklıdır. Ancak, işleri değiştirmek ve şirketiniz genelinde birlik ve bütünlüğe daha fazla ilham vermek istiyorsanız, bu basit adımları uygulayabilirsiniz.

İşbirlikçi Düşünmeye Teşvik Edin ve Bunu Ödüllendirin!

Çoğu zaman en iyi fikir, işbirlikçi beyin fırtınası yoluyla kampanya konseptinin merkezine doğru çığ gibi büyüyen bir fikrin tohumundan gelir. Çalışanlarınız fikirlerini paylaştıklarında – büyük ya da küçük, aptalca ya da stratejik – sürece katılan herkesi onaylayın ve beyin güçlerini paylaştıkları için onları ödüllendirin.

İster tohumu başlatan, isterse bu tohumu bir konsept haline getiren kişi olsun, katkıda bulunan herkesin katkılarını değerli gördüğünden emin olun. Birlikte beyin fırtınası yapmaya ne kadar çok kişi gelirse, çalışma o kadar etkileyici olacaktır.

Ekibiniz İçin Hedefler Koyun

Elbette herkesin bireysel hedefleri vardır ve öyle de olması gerekir! Fakat hiçbir şey ortak bir hedefe doğru birlikte çalışmak gibi değildir. Yılın başlangıcında ya da yazdan sonra, ajans liderlerinizle birlikte çalışarak tüm ajans üyelerinin bir parçası olabileceği bir takım hedefi bulmaya çalışın. Aynı amaca ulaşmak için çabalamak, ekip üyelerinin ister yeni başlamış isterse tecrübeli profesyoneller olsun aynı seviyede kalmalarına yardımcı olacaktır.

Negatif Tutumlara Karşı Pozitifleri Pekiştirin

Kulağa klişe gibi gelebilir ancak pozitif işyerleri pozitif çalışanlar yaratır. Ve pozitif çalışanlar çığır açan işler üretir! Eğer işyerinizde pozitif bir tutum aşılarsanız, çalışanlar yaratıcı fikirlere katkıda bulunmaya daha istekli olurlar. Çünkü şirket içi güvenlik ağına sahip olduklarını bilirler. Çalışanlarınızın işini ödüllendirin, şirketinizde olumlu bir tutum belirleyin, hep birlikte olduğunuzu pekiştirmek için yollar bulun. Bunun tersine, olumsuz bir tutum tercih ederseniz, çalışanlarınız şirket için hedeflere ulaşmak yerine küçük kişisel başarılar elde etmeyi seçerek rekabetçi yolda gidebilirler.

Örnekler Belirleyin

Bazen başkalarına ajansın nasıl çalışmasını istediğinizi göstermenin en iyi yolu kendinizi örnek olarak koymaktır. Konuşmayı konuştuğunuzu, yürümeyi yürüdüğünüzü düşünün. Yeni ve daha genç çalışanlar büyük olasılıkla üst yönetimin duygu ve çalışma biçimlerini yansıtacaklardır. Bu nedenle örnek göstererek ne kadar çok yol kat ederseniz, arzu ettiğiniz pozitif, işbirlikçi ve inanılmaz derecede başarılı işyerine sahip olabilirsiniz.