Halkla ilişkilerde cesaret, sakinleşme veya motivasyon gerektiren oldukça fazla an vardır. Profesyonel bir şekilde PR faaliyetlerine başladığım günden beri, – yani yazar burada çekirgelik sürecine dem vuruyor – bu anlarla çoğu kez mücadele içinde oldum. Biliyorum ki, senin de bu tarz anlarda mücadelen oluyor. İşte bu anların için önereceğim 5 içecek ile bakalım ilişki kurabilecek misin?

Bu arada bir PR uzmanı gladyatör yaşam tarzını taklit etmeye çalışmıyorsa eğer, iş yaşamında şarap ve patlamış mısır ile fazla içli dışlı olamaz. O yüzden “PR profesyoneli dediğin şarap içer azizim!” ahkamlarına hiç kulak vermeyin.

Bundan dolayı, mevsimine en uygun – ve bazen de alkolsüz – şarap yerine bir içeceğe ihtiyaç duyduğun beş canlandırıcı anla ilgili içecek önerilerim burada:

1. “Gitme Zamanı” geldiğinde…

Mail kutun e-postalarla dolmuş, marka isteklerinin ardı arkası kesilmiyor ve teslim etmen gereken konuların süresi daralıyor. Biliyorum okurken bile gına geldi sana. İşte bu anlarda iş arkadaşlarınız, markalarınız ve patronunuz işlerinizi halletmenizi bekler. Peki bu durumda hangi içeceğe başvurmalısın? Yaklaş, bildiğin bir şeyi fısıldayacağım sana.

İçecek Önerim:

Starbucks’tan venti boy kahve!  En yüksek kafein konsantrasyonlarından birine sahip. Aslında, önerilen günlük dozdan daha fazla kafeine sahip olsa da bu boy bir kahve, akıllı telefonundaki işle ilgili e-postalarını yanıtlarken sana çok iyi gelecektir. Evine sakinleşmiş bir şekilde döneceksin. Güven bana.

2. İlham veren şeyleri Google’da bulamadığında…

Biliyorsun işte, bazen ilham gelmez, arar durursun ama gelmez. Bir umut Google hazretlerine başvurursun. Oradan da umduğunu çıkaramazsın. N’apıcaksın, oturup ilhamın gelmesini öyle bekleyemezsin. Bir PR uzmanı olarak mükemmel kampanyaları bir o kadar mükemmel basitlikte yansıtman gerekir. – Şuraya özlü bir söz gelmeli, “simplicity is the ultimate sophistication.” –  Pekala bu anlarında ne içersen ilhama kafa atmış olursun?

İçecek Önerim:

Pancar Suyu! Biliyorum, “Haydaa!” diye tepkiler verdiğinizi. Anne önerisidir. Saygı göstermenizi rica ediyorum. Denendi. Etkileri görüldü. Ayrıca pancar suyunun beyindeki kan dolaşımını arttırdığı biliniyor. Yine de içine sinmediyse, meyveli smoothie’leri tercih edebilirsin. Onlar da kan akışını arttırır ve beyin sularının akarken ilham taneciklerini masana dökebilir.

3. Tam bir krizin ortasındaysan…

Tüm PR uzmanları, üniversite yıllarında bir kriz iletişimi dersi almış ve onu yaşayacakları günün heyecanı ve bir o kadar stresiyle yaşamıştır. Bir gün çekirgeyim yine, bilin bakalım ne oldu? Tam Oğuz Haksever’in “O an” programı gibi bir durum yaşandı. Kriz, kapıyı çalmadı. Davetsiz misafir gibi kucağımıza düştü. “Durun, ben çömezim!” de diyemezsiniz. Tabi üstatların dediği gibi şarap falan da hikaye kaçar o an. Yaşadığım stresle mücadelede benim kurtarıcım sizin de kurtarıcınız olabilir.

İçecek Önerim:

Su! Bir dakika, kriz ortasındasınız. Kalkıp Pumpkin Spice Latte önerecek halim yok. İşler kötüye sarsa da temize çıksa da, su hayattır. Bol bol için, tazelenin. Tazelenin ki, işleri temize çekin. (Bir kadeh viski içsek fena olmaz fikri, çık artık aklımdan!)

4. İşleri bitirdin ve rahatlamak istedin…

En iyi PR uzmanı, markasının ihtiyaçlarını kendi başına dengeler. (Benim sözüm değil, patron afilli sözler istedi.) Bu da rahatlamak ve kendini şarj etmek için zaman bulmayı içerir. Telefonunu falan kapatmayı da tercih edebilirsin uzaklaşabilmek adına ama konumuz o değil.

İçecek Önerim:

“Ooo Papatya!” Ofisteki yoğun bir günün stresini gerçekten atmak istiyorsan, bir bardak papatya çayı deneyin. Ekstra rahatlama için, limon melisa, kediotu kökü veya lavanta çayını deneyin. (Bu öneriler sadece kadın PR uzmanları için değil, biz erkekler için de geçerlidir. Sevgiler.)

5. Kutlama zamanı geldiğinde…

Biliyorsun, yüksek medya yansımaları almak, güzel markaları yakalamak, sektörel bir ödül kazanmak, biz PR uzmanlarının mutluluktan 4 köşe olduğu anlardır. Bu anlarda afilli bir kutlama yapmak isteriz.

İçecek Önerim:

Klasik PR Uzmanları için: Rakı.

Klasik Üstad PR Uzmanları için: Viski.

2 arada 1 derede PR Uzmanları için: Çeşit çeşit alkollü kokteyller.

Genç PR Uzmanları için: Bira.

*Son olarak çok önemli bir uyarı eklemek isterim. “Alkol dostunuz değildir.”