Herhangi bir tanıtım kampanyasının esas unsuru nedir? Daha fazla kişinin ürününüzün veya hizmetinizin farkında olmasını, satın almasını ve arkadaşları ile sosyal medya takipçilerine önermesini istersiniz. Öyle ya da böyle, tanıtım çalışmaları ile daha fazla ilgi çekmeyi hedeflersiniz. Eğer belirli bir içeriğe viral dikkat çekmeyi başarabilirseniz, farkındalığı da hemen artırırsınız.

Birçok pazarlamacı, ürettiği içeriğin sosyal ağlarda viral olmasını hayal eder. Viral içerik, bir web kullanıcısından diğerine hızla ve yaygın olarak dağıtılan içerik anlamına gelir. Başka bir deyişle viral içerikler, sosyal ağlarda paylaşılması ve virüs gibi yayılması amaçlanan içeriklerdir.

Peki viral içerik tam olarak nasıl yaratılır? İçeriği viral yapan nedir? Bu zor bir soru ancak etrafa baktığınızda her seferinde viral içerik üretmeyi başarabilen bazı insanlar var. Onların sırrı nedir? Sizin bilmediğiniz bir şey mi biliyorlar?

Büyük ölçüde, yaptığınız işin kalitesi içeriğinizin ne kadar paylaşılacağını belirler. Viral etki yaratmak için içerik stratejinizi dikkatli bir şekilde yönlendirmeli ve ayrıntılara dikkat ederek yürütmelisiniz. İşte viral içerik oluşturmanıza yardımcı olacak 7 ipucu:

1. Ayrıntılı İçeriğe Odaklanın

Çevrimiçi pazarlama rehberleri sık sık aynı şeyi tekrar ediyor: Hedef kitlenizin dikkat süresi o kadar da iyi değil. Hatta Times Dergisi’nin yayınladığı araştırmalara göre, insanların dikkat süresi dijitalleşen dünyada japon balıklarından bile daha kısa!

Maalesef içerik üreticileri genellikle tavsiyeleri yanlış anlıyor. Konu aslında kısa içerik oluşturmakla değil, okunabilir ve ilgi çekici içerikler oluşturmakla ilgili. ProBlogger‘da yapılan bir çalışma da, daha uzun yayınların normal boyutlu yayınlardan daha iyi performans gösterdiğini kanıtlıyor.

Peki genel kitle neden daha uzun mesajları tercih ediyor? Kısaca açıklamak gerekirse, uzun mesajlar insanların zamanları için daha fazla değer sunuyorlar. Bir seferde sindirebilecekleri daha fazla bilgi sağlıyorlar. İnsanlar konunun farklı yönlerini ele alan birkaç makale aramak yerine, ihtiyaçlarını karşılayan tek bir parça istiyorlar.

Ayrıntılı içeriğin viral olması için mükemmel biçimlendirilmiş olması gerekiyor. Cümlelerin ve paragrafların hala kısa olması ve sadece konuya odaklanması önemli.

2. Mükemmel Görseller Kullanın

Viral hale getirme isteğiyle içerik üretirken bu içeriğin paylaşıldığında da iyi görünmesine ihtiyacınız var. İçeriğiniz Instagram, Facebook, Pinterest, Twitter ve diğer tüm platformlarda iyi görünmek zorunda.

BuzzSumo, görsellerin yazılı içeriğin popülerliğini nasıl etkilediğini öğrenmek niyetiyle bir milyondan fazla makale üzerinde bir çalışma yürütmüş ve her 75-100 kelimeden sonra bir görsel kullanmanın, paylaşım sayısını iki katına çıkardığını keşfetmiş. Bu, makalenizi birbiri ardına görseller ile boğmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece içeriği görüntülerle ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Böylece okuyucularınızın tarama yeteneğini geliştirirsiniz. Tabii ki görseller, ekran görüntüleri veya grafikler konu ile ilgili olmalıdır.

3. Paylaşanların Akıllı Görünmesini Sağlayın

İnsanlar içeriği çoğunlukla, başkalarının gözünde akıllı görünmek istedikleri için paylaşırlar. Öyleyse neden onlara izin vermiyorsunuz?

Olguları ve istatistikleri kullanarak içeriğinizi daha akıllı hale getirebilirsiniz. Ayrıca bunu, insanların bahsetmekten kaçındığı riskli konuları ele alarak da yapabilirsiniz. Mizah ve alaycılık kullanmak da akıllı içerik oluşturmanın iyi bir yoludur ama bunu gerçekten iyi yapmalısınız.

4. İyi Bir Hikaye Anlatıcısı Olun

Hikaye anlatıcılığı her zaman en mükemmel fikir değildir ama iyi uyum sağladığında harikalar yaratır.

Örneğin, insanlara “Kendin Yap” projelerini nasıl uygulayacaklarını anlatan bir web siteniz varsa, gerçek kullanıcı hikayelerini paylaşabilirsiniz. Bazı kullanıcılarınızla röportaj yaparak belirli bir projenin yaşam tarzlarını nasıl iyileştirdiğini gösterebilirsiniz.

Markanızla ilgili haber değeri taşıyan veya duygusal olarak etkileyici hikayeler yaratabilirseniz, bunları içerik pazarlama kampanyanıza yerleştirmekten çekinmeyin. Hikayeler insanların duygularına hitap eder, bu yüzden neden bu kadar çok paylaşım aldıklarına şaşırmamak gerek.

5. Pozitif Olun

İster inanın ister inanmayın, konu viral içeriğe geldiğinde pozitiflik savaşı her zaman kazanır. Olumlu içerik, negatif içerikten daha viraldir. Konunuz ne olursa olsun, ona olumlu bir açı bulmalısınız. Yıkıcı şeyler hakkında yazsanız bile, onu insanları olumlu eylemlere yönlendiren bir kampanyaya dönüştürmelisiniz.

6. İçeriği Yararlı Hale Getirin

İçerik oluşturuyorsunuz çünkü markanızı tanıtmak istiyorsunuz ama neden birileri bu içeriği okumak ve paylaşmak istesin ki? Sebepleri ne olacak? Onlara çok iyi bir sebep vermelisiniz ve bu içeriğin başlığından da açıkça anlaşılmalı. Belki yeni bir şeyler öğrenecekler, belki hayatlarında bir değişiklik yapmak için esinlenecekler, belki de uzun zamandır aradıkları ürünü bulacaklar.

7. Kilit Nokta: Ölçüm

En iyi içeriği oluşturduğunuzu düşünüyorsunuz ama viral olmadı. Neden? Ya da yayınlarınızdan biri viral oldu. Peki ya bu neden?

Yayınlarınızın sonuçlarını ölçmeniz gerekir. Böylece, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlarsınız. Özellikle, sosyal paylaşımların sayısını, oluşturulan potansiyel müşterileri ve o sayfadaki toplam ziyaretçi sayısını izlemelisiniz.

Belirli bir içeriğin viral hale geleceğinden asla yüzde yüz emin olamazsınız. Bununla birlikte, kitlenize tam olarak ihtiyacı olanı iletirseniz şansınızı artırırsınız.